Hungarian
Dárkový balíček 4v1
REFIT
REFIT ICE gel s pumpičkou
english version
deutsch version
polish version

Buďte na svá záda hodníBolestí zad trpí velká většina Čechů. Odhaduje se, že tyto problémy zná až osm z deseti lidí.
Předejít jim přitom není tak těžké.


„Až 80 procent bolestí v zádech je způsobeno únavou, přetížením a poruchou funkce pohybového systému,“ vysvětluje rehabilitační lékař Karel Veselý. Není divu, stále více lidí totiž tráví většinu dne vsedě, což není pro tělo vhodná poloha, a naopak přibývá těch, kterým schází zdravý pohyb. Týká se to bohužel i dětí. „Jak bolela záda před dvaceti lety čtyřicátníky, dnes bolí patnáctileté. Nedokážu si představit, jak na tom tato generace bude ve čtyřiceti,“ doplňuje primář rehabilitačního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Skalka.


Kde co bolí


Záda mají několik částí, které mohou akutně bolet. Potíže se projevují různě a mají i různé příčiny. Bolesti krční páteře, které s sebou přinášejí ztuhnutí šíje a často i bolesti hlavy, často přispívá stres, kvůli němuž jsou svaly na krku napjaté a člověk se „hrbí“. Přispívá k nim i průvan. Můžete si nechat udělat laickou masáž od kolegy v práci, krk ale určitě bude potřebovat teplo a klid a v případě silných bolestí také analgetika. Ústřel, houser neboli hexenschuss postihuje zase křížovou oblast páteře. Objevuje se náhle například při zvedání břemen a „rozehnat“ se dá léky proti bolesti nebo mastí. Má ale i vážnější variantu, vyhřezlou ploténku, kterou doprovází bolest vystřelující do nohy a kterou by měl rozhodně léčit odborník, nejlépe neurolog. Problémy způsobuje i hrudní páteř. Ta se může zablokovat nevhodným pohybem, zátěží při sezení nebo i dlouhodobým jednostranným namáháním například při sportu. I zde by měl pomoci odborník s podporou léků. Páteř se může rozbolet také v případě, že prochladnete. Řešením je klid a teplo a případně opět léky proti bolesti a zánětu.

Jak bolesti předejít? Hýbejte se

Jestliže víte, že trávíte hodně času sezením, počítejte s tím, že problémy se zády mohou potkat i vás. Předejít jim můžete tím, že se budete hýbat. Platit by měla jednoduchá rovnice: čím víc sezení, tím víc pohybu. „Hýbat se je potřeba denně a pestře,“ shrnuje doktor Skalka. Nemyslí tím ovšem, že byste měli chodit na aerobik nebo mořit tělo v posilovně. „Spíše než silová cvičení doporučuji přirozené pohybové aktivity, které umožní přirozenou stimulací opětovné navození rovnováhy, především aktivity podobné chůzi,“ vysvětluje doktor Skalka a přidává jejich seznam:

  -  chůze jen s tenkou podrážkou a v létě bosky, aby tělo vnímalo povrch, po kterém jde,
  -  nordic walking - chůze se speciálními hůlkami,
  -  tanec - spíše podobný křepčení domorodců v tranzu okolo táboráku než dvě hodiny v kuse polku,
     ale prakticky   jakýkoli tanec vyjma akrobatického rokenrolu, orientální tance,
  -  běžky, brusle, případně brusle s hůlkami (při dodržení bezpečnostních opatření a znalosti vlastních limitů),
   - tai-či,
   - většina míčových her.

K posílení svalstva napomáhá podle některých odborníků i plavání, musí se ale provádět správně. Pokud například plavete prsa a hlavu máte „vyvrácenou“ nad vodu, můžete své krční páteři naopak škodit.


Obstřik není dobrá první volba


Pokud už máte problém s bolestí zad, nebojte se vyhledat odborníka. Měli byste k němu jít ale s tím, že pro svá záda něco uděláte i sami, zdůrazňuje doktor Skalka. „Většina pacientů chce prášek, obstřik nebo masáž. Ale to nefunguje. Bolest není nemoc, je to informace. Tělo mi říká, že už se mu nelíbí, jak s ním zacházím, že už si neumí pomoci samo,“ vysvětluje. Proto by prvním lékařem, na kterého se obrátíte s prosbou o pomoc, neměl být neurolog či ortoped. „Ortopedovy nástroje jsou rentgen, obstřik, prášek a pak operace. To u těchto problémů vázaných především na svaly není obvykle nejdůležitější,“ varuje primář Skalka. „Diagnostikou a řešením těchto funkčních poruch pohybového systému se zabývá hlavně rehabilitace a odborníkem je zde rehabilitační lékař,“ vysvětluje doktor Veselý. Praktický lékař (i když nejen on) vám může také vystavit „recept“ na péči fyzioterapeuta. Odborníci obou těchto specializací poznají, v čem spočívá váš problém, a doporučí vám vhodné cvičení či změnu životního stylu. Než však dojde k nápravě, možná se budete muset naučit spát v poloze, která je šetrnější k páteři, zkusit si najít méně namáhavou práci nebo vyměnit stůl a židli. Pomoc může často nabídnout i psycholog, který může člověku pomoci odbourat stres, který ho paralyzuje, nebo ho naučí, jak se s bolestmi vyrovnat a jak dlouhodobě pracovat na zlepšení své kondice.

Úrazy nebo nemoc


Pochopitelně existuje ještě 20 procent případů, kdy bolesti zad nemá na svědomí deficit svalů nebo stres, ale vyhřezlá ploténka, artritida nebo třeba Bechtěrevova choroba. V takovém případě pomoc najdete u ortopeda, neurologa nebo revmatologa a na dávky léků nebo operaci může dojít.

Zdraví 02/2010
Zpět
 Copyright © "Edwin Ozimek"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: info@ozimek.cz www.icegel.cz       www.premiumaloe.cz     www.opodeldok.cz