Na záda, svaly a klouby..

PRAVÁ MOŘSKÁ HOUBA Z AUSTRÁLIE!Přírodní mořská houba je vysoce savá a po namočení je příjemně jemná a hebká.
Ze svého života hluboko pod mořem si přináší řadu biologických látek, které mají
příznivé účinky na kůži. Pro svoji jedinečnou měkkost je vhodná pro citlivou pokožku.


• nejkvalitnější druh mořské houby

• jemně a šetrně pečuje o Vaši pokožku

vhodné i pro citlivou pokožku


Mořská houba
Australská mořská houbaMořská houba je vhodná zejména pro:• mytí těla

• saunu a masáže

• kosmetiku a odličování

• působí při čištění menších poranění

• strie (masáž napomáhá jejímu vyhlazení)Mořská houba patří k vám domůDostali jste jako dárek mořskou houbu? Poradíme vám, čím může být doma užitečná.

Mořská houba (Spongia maritima) není rostlina, nýbrž vícebuněčný živočich. Žije pod mořskou hladinou, v hloubce od pěti do šedesáti metrů (někdy i mnohem hlouběji), a živí se planktonem. Ve světových mořích existuje více než 5 tisíc rozmanitých druhů mořských hub, ovšem jen asi 36 z nich má užitkovou hodnotu. Mořské houby potřebují dva až čtyři roky na to, aby dosáhly průměrné velikosti patnácti centimetrů. Proto je lov těchto živočichů korigován a kontrolován, aby nedošlo ke zničení míst, na nichž se vyskytují.


Sloní ucho na rány


Již od antických dob se obyvatelé Egejských ostrovů potápěli pro surové přírodní houby a používali je rozličnými způsoby. Staří Římané si mořskou houbu zvanou Sloní ucho pokládali pod brnění, aby je ochránila před odřením. Objevili také to, že když přiloží houbu na poraněné místo, za velmi krátkou dobu se zahojí a navíc po něm nezůstane ani památky.

Jod z mořské houby


Ve středověku se mořská houba využívala v lékařství a také k léčbě strumy (zvětšení štítné žlázy). Dříve, než byl v roce 1811 prozkoumán jod jako prvek periodické soustavy, si lidé nedokázali vysvětlit, že mořská houba výrazně podporuje a urychluje hojení nejrůznějších ran. Jak se později ukázalo, jod má silné antiseptické, antibakteriální a dezinfekční účinky. Kouzlo mořských hub pak spočívá v tom, že obsahují přibližně 14 % jodu. V jednom gramu mořské houby je tedy stejné množství jodu jako ve 130 litrech mořské vody! Jod obsažený v houbě je schopen velmi rychle likvidovat i stafylokoky a streptokoky (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky).
V oblastech, které neleží u moře, se lidé velmi často potýkají s nedostatkem jodu, jenž se projevuje různými chorobami. Z tohoto důvodu se kuchyňská sůl a další potraviny obohacují anorganickým jodem (většinou jodidem draselným nebo jodidem sodným). Jedná se však o podstatně vyšší koncentrace, než lidský organismus potřebuje, neboť přílišné množství jodu je stejně škodlivé jako jeho nedostatek. Jod patří mezi životně důležité prvky, potřebujeme ho však ve velmi malém množství a pokud možno v přírodním stavu. Kromě toho se perorálním užitím (ústy) jod v těle nedokáže zcela vstřebat a ve vyšší koncentraci dokonce dráždí žaludeční sliznici. Přirozeněji se dokáže do organismu dostat kožní cestou. Posiluje tak funkci štítné žlázy, má antibakteriální účinky a uplatňuje se i při léčbě pohybového aparátu a vad páteře (například skolióza). Ocení ho i osoby trpící kožními onemocněními (lupénka, ekzémy, akné).


Nejen na pomazlení pokožky


Přírodní mořská houba se od synteticky vyrobených liší vyšší jemností, měkkostí, obsahem minerálních, tělu prospěšných sloučenin, léčebnými vlastnostmi a v neposlední řadě i delší životností (syntetická houba se rozpouští pod vlivem agresivních látek, kdežto přírodní mořská houba nikoli). Nejde tedy jen příjemné „pomazlení pokožky“, ale i o léčebnou proceduru pro celý organismus. Přírodní mořská houba disponuje vysoce savými vlastnostmi. Za dobu své existence v sobě vyvinula biologické látky, které mají antibakteriální, dezinfekční a antiseptické účinky. Po namočení se stává příjemně hebkou a měkkou, proto dokonale koresponduje s lidskou pokožkou. Pro tyto vlastnosti si přírodní mořské houby získávají stále větší oblibu. Ty nejkvalitnější se vyznačují velmi jemnou strukturou, přírodní tmavší barvou, dlouho životností a vyšší cenou. Investice se vám však bohatě vyplatí.

Tip na nákup


V obchodech se mořské houby prodávají v různých velikostech i kvalitách a od toho se odvíjí jejich cena. Chcete-li si koupit kvalitní produkt, řiďte se následujícími radami.
1. Zmáčknete-li houbu v suchém stavu, kolagenní vlákna mají být pevná a tvrdá, houba nesmí pružit, jako když zmáčknete molitan.
2. Kvalitnější jsou houby z teplých moří, proto se podívejte na etiketu, odkud pochází.
3. Důležitá je i barva - sytě žlutá houba sice vypadá krásně, ovšem její léčebná hodnota je téměř nulová. Čím tmavší barva, tím kvalitnější houbu máte (například hnědá minerální houba).
4. K houbě také přičichněte - voní-li mořem, byla čištěná přírodní cestou, na rozdíl od některých firem, které čistí či bělí houby peroxidem nebo hypermanganem.
5. Čím kvalitnější mořská houba, tím vyšší cena. U luxusních produktů, dokonce naleznete štítek s datem a místem vylovení.
6. Pokud hledáte praktický a přitom originální dárek, je mořská houba správnou volbou.


Co je hnědá minerální houba?


Přírodní houby disponují vysokým obsahem minerálů, solí, přírodního barviva a jodu, který významně pomáhá i při léčbě problematické pokožky. Houba je zbavena vápenaté schránky a opatrně čištěna, aby bylo zachováno maximální množství minerálů. Vyznačuje se tmavou až čokoládovou barvou a má vysokou užitnou hodnotu.

Houba na mnoho způsobů


Někdy neupravená mořská houba obsahuje drobné vápenaté pozůstatky, na kterých vyrostla, eventuálně zbytky korýšů, s nimiž žila v symbióze. Což rozhodně není v pořádku, jelikož tento fakt značí neodborný řez lovců mořských hub. Proto raději před první aplikací houbu dobře prohlédněte. Namočte ji do vody, důkladně promněte a odstraňte případné ostré zbytky.

Péče o tělo


Mořská houba se používá hlavně v péči o tělo. Slouží k osobní hygieně při koupeli a sprše, v sauně na zlepšení prokrvení pokožky nebo na masáže (včetně masáží kojenců a dětí). Houby menších rozměrů pak využijete na odličování make upu, buď ve spojení s odličovacím mlékem nebo olejem. Výhodou je jejich dlouhá doba životnosti a úspora na kosmetických vatových tamponech. Houbou pak také omýváme různá poranění (rány, říznutí, odřeniny) a kožní onemocnění. Bude fungovat jako dezinfekce, antiseptikum a přispěje k rychlejšímu hojení. Pro čištění, odličování a kosmetické účely zvolte mořskou houbu silk. Má menší rozměry, mnoho pórů a pevnější strukturu. Nepřijímá pachy a lze ji opakovaně používat.

Houby nižší kvality zařaďte do domácnosti na ošetřování nábytku, čištění oděvů nebo na neutralizaci nepříjemných pachů. Pro výbornou savost a odolnost proti agresivními látkám jsou vhodné i pro technické použití - mytí automobilů, fládrování, restaurování uměleckých děl, zpracování keramiky, porcelánu, kůže a dřeva, laboratorní účely, optický a zbrojní průmysl.


Tip na pohlcení nepříjemných pachů v domácnosti


Mořskou houbu namočte do roztoku vody a octa, nechte ji nasát a poté ji položte do prostoru, kde se chcete zbavit nepříjemného pachu (kuchyně, lednice, skříně, cigaretový kouř).

Jak pečovat o mořskou houbu?


Po každém použití mořskou houbu dobře properte a promačkejte (neždímejte, jinak dojde k jejímu poškození). Pokud jste si odlíčili například řasenku a houba je proto začernalá, stačí ji potřít mýdlem (nejlépe přírodním, s vysokým množstvím olivového oleje) a s pomocí vody (do 60 °C) očistit. Poté ji nechte proschnout na dobře větraném místě. Chcete-li houbu dezinfikovat, namočte ji přes noc do roztoku vody a octa.

Mgr. Pavla Kurková
fytoterapeutka, aromaterapeutka


Tento článek vyšel v měsíčníku Moje zdraví, které je k dostání v lékárnách.

Moje zdraví
Facebook
Hungarian
Dárkový balíček 4v1
REFIT
REFIT ICE gel s pumpičkou
english version
deutsch version
polish version

Copyright © "Edwin Ozimek"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: info@ozimek.cz
www.icegel.cz       www.premiumaloe.cz     www.opodeldok.cz